Untitled Document

SIKÇA SORULAN SORULAR

Raf ömrü ne kadardır?

Siyah çayın raf ömrü ambalajlama ve saklama koşullarına göre değişir.

İdeal saklama koşulları nelerdir?

Nemden uzak ve harici kokulardan etkilenmeyecek şekilde kapalı ambalajda muhafaza edilmelidir.

Katkı maddesi var mıdır?

Herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır.

Nasıl tedarik edebilirim?

Yakında faaliyete geçecek olan e-ticaret sitemiz aracılığı ile tedarik edebilirsiniz.

İdeal demleme yöntemi nedir?

Karadeniz'in yeşilliğinden süzülen ve sımsıcak bir keyif olan çayın toplanması kadar demlenmesi de önemlidir. Kullanılacak suyun ve ölçülerin tam olması gerekiyor ki lezzetli bir keyifle muhabbetlere vesile olsun. İdeal bir çay demleme işlemi için öncelikle ölçüleri iyi ayarlamamız gerekiyor. Mesela altı bardak için serpme diye tabir ettiğimiz şekilde iki çorba kaşığı çay koyabiliriz. Çay için kullanmak üzere musluk suyu yerine daha iyi bir su kullanmamız lezzete katkı sunacaktır. Su kaynadıktan sonra hemen demliğe dökmeyip üç dakika bekleyerek demleme işlemini gerçekleştirmemiz gerekir. Bu ise suyun kayna noktasından uzaklaşmasını sağlar. Demleme sırasında çayı karıştırmayıp kendiliğinden çökmesini bekleyerek ideal lezzeti yakalamış oluruz.

Çayın tarihçesi nedir?

Türk tasavvuf edebiyatının önde gelen isimlerinden Ahmet Yesevi, misafir olarak teşrif ettiği bir yerde kendisine ikram edilen çayın cazibesine kapılmıştır. Çay üzerindeki bitkinliği ve yorgunluğu dindirince “Bu şifalı bir şeymiş, hastalarınıza bundan içirin ki şifa bulsunlar” diye öğütlerde bulunmuştur. Çayın yaygınlaşma süreci bu buluşmadan sonra gerçekleşmiştir. Anadolu kültüründe değer kazanan çay semaver kardeşliği ile apayrı bir şekilde ikram edilmiştir. Bu bağlamda çay muhabbetin temellerini oluşturmak için bir vasıta görevi de görmektedir. Daha eskilere gittiğimizde ise çayın serüveninin Çin'de başladığını görüyoruz. Efsaneye göre Çin hükümdarlarından Shen Nong'un fermanları arasında, sağlık açısından tüm suların kaynatılarak içilmesi bulunuyordu. Bir yaz günü istirahat etmek üzere imparatorluğun ücra köşelerinden birine çekilen hükümdar, hizmetlilerinde su kaynatmalarını istemiştir. Bu sırada kaynamakta olan suyun içine yakındaki bir çalıdan kuru yaprak düşer ve suyun rengi değişir. Bunu gören imparator suyu içer ve karışımı oldukça ferahlatıcı bulur. Günümüzde ise Türkiye'de yıllık, kişi başına çay tüketiminde dördüncü sırayı almıştır. Her ne kadarda kültürümüze fincanlar yada farklı aparatlar eklendiyse de gerçek çay severin gönlünde yine ince belli çay bardağı ile semaver yatar. Her anımızda olmasını istediğimiz çay, gerçek lezzetine böyle kavuşur. Sohbet açar, insanları birbirine bağlayıp kendisi gibi sıcak ilişkiler kurdurur. Çinli filozofun dediği gibi “Çay dünyanın gürültüsünü unutmak için içilir.”

Türkiye'de ki çay tüketimi nedir?

2010 yılında ülkemizde kişi başına 1250 bardak çay ürkiyede ortalama her gün 245 milyon bardak çay tüketiliyor. Yıllık kişi başı tüketim 1,7 kg'dır.

Kaç çeşit ürün vardır?

Ürün bilgilerine ürünler sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için; http://www.galipcay.com/urunlerimiz.php

Galip Çay © 2019    Tüm hakları saklıdır. Sitedeki materyaller izinsiz kullanılamaz.